meremaa.jpg

Hei!

Mina olen Liina ja ma armastan reisimist!

Mida tegi Puerto Ricoga nende läbi aegade kõige rängem looduskatastroof?

Mida tegi Puerto Ricoga nende läbi aegade kõige rängem looduskatastroof?

Möödunud aasta septembris tabas Puerto Ricot nende maa läbi aegade suurim looduskatastroof, mis räsis riiki korralikult. Ma ei vaadanud kunagi juhtunust pilte (ainult siis, kui teinekord mõnest uudisest silma sattus) – ma ei tahtnud näha, mida loodus mu armsa saarega tegi.

Kui ma mainisin nii mõnelegi lähedasele ideed minna Mehhikost Puerto Ricole, siis oli vastukaja üsnagi ühene: „See riik on ju varemetes.“ Aga ma olin küllaltki jonnakas. Olgu ta varemetes või mitte, ma pean minema. Pealegi lisas julgust see, et nii mõnigi minu tuttav oli hiljuti Puerto Ricot külastanud ja nende Facebooki piltidest ei paistnud, et riik oleks väga korrast ära.

Kõigepealt ma pean tunnistama, et kui ma orkaanist ei oleks teadnud, siis poleks aimanud, et see on aset leidnud. Kõik on sama kaunis, armas ja korras. Aga eks vihjeid juhtunule on ikka.

Esimene asi on muidugi see, et inimesed räägivad sellest. Olin ühes riidespoes, kui ma leidsin end ühtäkki müüjannaga orkaani teemal vestlemas. Ma tõesti ei mäleta, kuidas jutt selleni viis ja veel nii järsku.

„Me olime väga varemetes. See oli kohutav, nii kurb,“ nentis tütarlaps.

Kas te teistelt riikidelt abi ei saanud, uurisin.

„Meid abistati vaid esimesed nädalad. Pärast seda pidime ise hakkama saama,“ ütles ta. Tema sõnul on tänaseks inimesed saanud jalad alla ning end taas üles ehitanud. Kohtusin ka hostelis ühe ameeriklasega, kes oli vabatahtlikuna tulnud Puerto Ricole elektritöid tegema. Tema tõi välja, et nende andmete kohaselt on tänaseks 98% kodudest saanud jälle elektri. Ja need 2% on pigem eraklikes kohtades, kuhu pole veel jõutud.

Elektrist rääkides – sõites õhtul rendiautoga, avastasin, et tänavatulesid ei ole. Täitsa lõpp, kui halb oli sõita. Õnneks polnud veel kottpime. Niisiis uurisin hostelisse jõudes managerilt Yarelilt, kas tänavatulede puudumise põhjuseks on ka orkaan. „Varem oli meie tänavatel liiga palju tulesid. Nüüd pole neid peaaegu üldse,“ muigas ta. Kuna ma päris linnakeskmesse autoga ei trüginud, siis sealse tänavavalgustuse kohta ei oska midagi öelda.

Ka mitmed vaatamisväärsused on orkaani kahjustuste tõttu veel suletud. Väga populaarne El Yunque vihmamets on küll avatud, aga seal ringi liikumine on piiratud.

Aga ma toonitan veel kord, et kõik need lood tulid välja vestluste käigus. Lihtsalt mööda linna kõndides või saarel sõites ei ole midagi orkaani kahjustustele viitavat. Hästi on suutnud riik taastuda.

Miks sa ei võiks reisile minnes eeltööd teha? Kaks lugu, mis illustreerivad selle vajalikkust…

Miks sa ei võiks reisile minnes eeltööd teha? Kaks lugu, mis illustreerivad selle vajalikkust…

Lennuneedus kimbutab jälle – millal ma küll õpin seda lennujaama vältima?

Lennuneedus kimbutab jälle – millal ma küll õpin seda lennujaama vältima?